Petrofac Meets – 1,2 & 3

Petrofac Meets – 1,2 & 3

A total of 42 Moray Roadrunners have competed in the Petrofac League to date, some competing in all 3 meets and some taking part in events which have taken them out of their comfort zone. It is very much to their credit that they are willing to try a variety of track and field disciplines.

The female team has consisted of Megan McKay, Harriet Whelan, Jessica Laing, Niamh Grant, Morven Ross, Beth Grant, Niamh Whelan, Anne Mitchell, Charlotte Bevan, Fiona Reuss-Newland, Grace Whelan, Ana Downie, Lauren Bell, Nicola Dalgarno, Hannah Levy, Lara Dalgarno, Indigo McDade, Niamh Murray, Jenny Harrison and Margery Swinton. Lauren and Lara have competed in two age groups.

The male team has consisted of Finlay Downie, Magnus Engstrand, Blair Milne, Joshua Milne, Jack Levy, David Ferguson, Tom Jenkins, Andrew Stoker, Sam Anderson, Morgan Lewis, Cameron Main, Robbie Lyall, Mark Mitchell, Callum Alexander, Michael Laing, Jack Mitchell, Ben Mitchell, Leon Greig, Gary Sweeney, Shane Webster, Gareth Jenkins and Brian Milne. Blair, Joshua, Tom, Callum and Michael have also competed in two age groups.

Their results are as follows:

U10 Girls:

Megan – (Meet 1) 2nd ‘A’ 80m 14.55, 2nd ‘A’ 600m 2.29.06 – (Meet 2) 1st ‘A’ 600m 2.20.57, 2nd ‘A’ 150m 27.72; Harriet – (Meet 1) 2nd ‘B’ 80m 15.51, 2nd ‘B’ 600m 2.40.08; Jessica – (Meet 2) 1st 600m 2.38.44; Niamh G. – (Meet 2) 1st ‘B’ 150m 28.89, 3rd ‘A’ Long Jump 2.19m.

U12 Girls:

Morven – (Meet 1) 3rd ‘A’ 80m 13.63, 2nd ‘A’ 600m 2.11.45 – (Meet 2) 2nd ‘B’ Long Jump 2.92m, 2nd ‘A’ 600m 2.09.83, 3rd ‘B’ 150m 26.49; Beth – (Meet 1) 1st ‘B’ 80m 12.69, 3rd ‘B’ 600m 2.16.89 – (Meet 2) 3rd ‘A’ Long Jump 3.07m, 1st ‘A’ 150m 24.37 – (Meet 3) 2nd ‘A’ 80m 12.53, 2nd ‘A’ 150m 23.81; Niamh W. – (Meet 2) 2nd ‘B’ 600m 2.13.32 – (Meet 3) 6th ‘B’ 150m 27.46; Anne – (Meet 3) 5th ‘B’ 80m 16.22.

U14 Girls:

Charlotte – (Meet 1) 2nd ‘A’ High Jump 1.30m, 1st ‘A’ 100m 14.23, 1st ‘A’ 200m 29.64 – (Meet 2) 1st ‘A’ 75mH 13.62, 2nd ‘A’ Long Jump 3.75m, 1st ‘A’ 200m 29.71 – (Meet 3) 1st ‘B’ 100m 14.51, 4th ‘A’ 200m 30.66; Fiona – (Meet 1) 2nd ‘B’ 100m 15.90, 2nd ‘B’ 200m 31.87 – (Meet 2) 1st ‘B’ Long Jump 3.53m, 2nd ‘B’ 200m 32.94; Grace – (Meet 1) 2nd ‘A’ 1200m 4.15.77 – (Meet 2) 1st ‘A’ 800m 2.36.12 – (Meet 3) 1st ‘A’ 1200m 4.09.99; Ana – (Meet 2) 3rd ‘B’ 800m 3.05.79 – (Meet 3) 3rd ‘B’ 1200m 4.47.84, 6th ‘B’ 200m 34.68; Lauren – (Meet 3) 1st ‘A’ 100m 13.30, 1st ‘A’ High Jump 1.35m, 1st ‘A’ Javelin 18.15m; Nicola – (Meet 3) 4th ‘B’ Javelin 9.34m.

U16 Girls:

Lauren – (Meet 1) 1st ‘A’ High Jump 1.48m, 3rd ‘A’ 200m 28.94, 2nd ‘A’ Javelin 19.14m – (Meet 2) 3rd ‘A’ Discus 19.60m, 3rd ‘A’ 200m 27.94; Hannah – (Meet 1) 5th ‘A’ 100m 15.65, 3rd ‘B’ 200m 33.00 – (Meet 2) 6th ‘A’ 800m 2.52.73, 3rd ‘B’ 200m 32.13, 6th ‘A’ Long Jump 3.58m; Lara – (Meet 3) 4th ‘A’ 100m 14.95, 5th ‘A’ Javelin 17.61m; Indigo – (Meet 3) 5th ‘A’ 1500m 5.31.32, 5th ‘A’ 200m 30.78.

U18 Women:

Lara – (Meet 1) 4th ‘A’ 100m 15.39, 6th ‘A’ 300m 52.72, 2nd ‘A’ Shot Putt 6.98m; Niamh M. – (Meet 1) 3rd ‘B’ 100m 15.91, 4th ‘B’ 300m 51.17.

Senior Women:

Jenny – (Meet 1) 2nd 400m 63.45; Margery – (Meet 3) 1st ‘A’ Shot Putt 5.86m.

U10 Boys:

Finlay – (Meet 1) 1st ‘A’ 80m 13.97, 3rd ‘A’ 600m 2.14.52 – (Meet 2) 2nd ‘A’ 600m 2.15.08, 2nd ‘A’ 150m 26.43, 2nd ‘A’ Long Jump 2.85m; Magnus – (Meet 1) 2nd ‘B’ 80m 14.40, 3rd ‘B’ 600m 2.25.12 – (Meet 2) 2nd ‘B’ 600m 2.20.38, 1st ‘B’ 150m 28.49, 2nd ‘B’ Long Jump 1.95m; Blair – (Meet 3) 4th ‘A’ 80m 14.79, 6th ‘A’ 150m 28.17; Joshua – (Meet 3) 1st ‘B’ 80m 14.92, 2nd ‘B’ 150m 27.97, 1st ‘A’ Shot Putt 4.28m.

U12 Boys:

Joshua – (Meet 1) 3rd ‘B’ 80m 14.42, 2nd ‘A’ Javelin 15.82m – (Meet 2) 3rd ‘A’ Shot Putt 5.15m, 3rd ‘B’ High Jump 0.95m; Jack L. – (Meet 1) 4th ‘A’ 600m 2.10.28, 2nd ‘B’ Long Jump 2.99m – (Meet 2) 1st ‘B’ 600m 2.04.54, 3rd ‘B’ 150m 26.59; David – (Meet 1) 1st ‘B’ 600m 2.05.18; Blair – (Meet 1) 5th ‘A’ Long Jump 3.30m, 1st ‘B’ Javelin 13.37m – (Meet 2) 2nd ‘B’ Shot Putt 4.48m, 6th ‘A’ 150m 28.95, 3rd ‘A’ High Jump 1.00m; Tom – (Meet 3) 1st ‘A’ 80m 12.41, 2nd ‘A’ 150m 23.13, 2nd ‘A’ Long Jump 3.20m.

U14 Boys:

Andrew – (Meet 1) 2nd ‘A’ 100m 13.90, 2nd ‘A’ 200m 28.75 – (Meet 2) 4th ‘A’ Long Jump 3.63m, 2nd ‘A’ 200m 28.72; Sam – (Meet 1) 1st ‘B’ 100m 14.75, 1st ‘B’ 200m 30.01 – (Meet 2) 1st ‘B’ 800m 2.39.40, 3rd ‘B’ Long Jump 3.51m, 1st ‘B’ 200m 30.02; Morgan – (Meet 1) 2nd ‘A’ 1500m 5.38.92 – (Meet 2) 3rd ‘A’ 800m 2.45.10 – (Meet 3) 6th ‘A’ 100m 16.44, 3rd ‘A’ 1500m 5.22.31; Tom – (Meet 2) 5th ‘A’ 80mH 17.96, 4th ‘A’ Shot Putt 5.40m; Cameron – (Meet 3) 2nd ‘B’ 100m 15.88, 4th ‘B’ 1500m 6.00.67; Robbie – (Meet 3) 6th ‘A’ 200m 37.22; Mark – (Meet 3) 5th ‘A’ Discus 13.23m.

U16 Boys:

Callum – (Meet 3) 3rd ‘A’ 100m 12.80, 2nd ‘A’ 200m 25.67, 3rd ‘A’ Discus 24.41m; Michael – (Meet 3) 3rd ‘B’ 100m 14.99, 4th ‘A’ 1500m 5.11.38, 4th ‘B’ 200m 30.46; Jack M. – (Meet 3) 3rd ‘B’ Discus 21.58m.

U18 Men:

Callum – (Meet 1) 2nd ‘A’ Shot Putt 9.64m, 3rd ‘A’ 100m 13.74, 3rd ‘A’ 400m 58.75; Ben – (Meet 1) 1st ‘A’ 400mH 61.33, 2nd ‘B’ 400m 57.95 – (Meet 2) 1st ‘A’ High Jump 1.60m – (Meet 3) 1st ‘A’ 400mH 1.00.06, 3rd ‘A’ 100m 12.61; Leon – (Meet 1) 2nd ‘B’ 100m 13.43 – (Meet 2) 3rd ‘A’ 200m 26.66; Michael – (Meet 1) 2nd ‘A’ 3000m 11.22.34 – (Meet 2) 5th ‘A’ 800m 2.27.64, 2nd ‘B’ High Jump 1.50m.

Senior Men:

Gary – (Meet 1) 1st ‘A’ Shot Putt 12.43m – (Meet 3) 1st ‘A’ Shot Putt 12.15m; Shane – (Meet 1) 4th ‘A’ 400m 59.59; Gareth – (Meet 1) 1st ‘A’ 3000m 9.42.03 – (Meet 2) 4th ‘A’ 800m 2.21.38 – (Meet 3) 2nd ‘A’ 3000m 9.43.83; Brian – (Meet 2) 2nd Hammer 17.18m – (Meet 3) 3rd ‘B’ Shot Putt 7.18m.

Very well done everyone – I hope I haven’t missed anyone out.

Full results above.

Next Petrofac League Meet 4th August.

Scroll to Top